Aké sú trendy vo farbách na rok 2021? Veľmi symbolické.

Už v decembri Pantone vyhlásila nové farby na rok 2021.

Stali sa nimi:

sivá farba – PANTONE 17-5104 Ultimate Grey

a

žltá farba – PANTONE 13-0647 Illuminating

Kontrastné a zároveň symbolické posolstvo

Šedá farba je symbolom pevných základov a stability a žltá je symbolom energie, svetla, šťastia a dynamiky.

Ak to chceme vnímať ak odkaz pre ľudstvo, tak šedá farba môže vyjadrovať smútok a neistotu v spojení s pandémiou a chmúrami, ktoré vo svete v dnešných dňoch vyvoláva.

Naproti tomu žltá farba je farbou slnka nádeje, ktorú ľudstvo v dnešných dňoch tak veľmi potrebuje.

Ako tieto farby kombinovať?

Šedá je neutrálna farba a je sama osebe v interiéri trochu „nudná“. Preto sa so žltou krásne dopĺňa a žltá farba robí túto dvojicu zaujímavou a plnou energie.

Doporučujem pri kombinovaní týchto dvoch farieb, použiť na väčšie plochy neutrálnu šedú a žltú ako doplnkovú farbu na rozjasnenie interiéru.

Kombinácia práve týchto konkrétnych studených odtieňov je ale chladná a preto pôsobí v interiéri lepšie, ak sa farebná paleta doplní ešte o iné ďalšie farby.

Veľmi pekne sa ladia k tejto kombinácii hnedé jesenné odtiene farieb. Šedo-hnedé a žlto-hnedé odtiene vytvoria kombináciu teplých jesenných farieb:

zdroj
zdroj

Ale neutrálna šedá a žltá sa daj krásne kombinovať aj s odtieňmi zelenej, modrej, alebo aj s tmavšími odtieňmi šedej až po čiernu farbu. Prikladám pár inšpirácií.

Ak nie ste prívržencom jasnej žltej farby, môžete ju vymeniť za jemnejšiu maslovú, žlto-béžovú, alebo žlto-hnedý, či horčicový odtieň. Alebo použite miesto žltej zlatú farbu, alebo svetlé drevo s prírodnými žltými odtieňmi.

V každom prípade netreba bezhlavo kopírovať trendy, ale vždy zvážiť, ktorá farba sa vám páči a preto sa ňou budete radi obklopovať aj doma.

Tieto trendové farby sa totiž menia každý rok a vy určite nechcete rok čo rok, meniť svoje zariadenie, alebo bytové doplnky.

Ako ladiť farby sa môžete dozvedieť a naučiť aj v 3-dňovom minikurze

AKO ZLADIŤ FARBY V INTERIÉRI – nájdete ho tu:

Slávka Ramsová
Dizajnérka, zakladateľka Akadémie kreativity a dizajnu a lektorka. Pomáha ženám vytvárať krásne a harmonické domovy, alebo ich naučí, ako to dokážu aj samé.
Vytvorila pre ženy úspešný online kurz Interiérového dizajnu Je autorka kníh 13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov v ktorej Vám poradí, ako si sami vytvoríte svoj útulný a harmonický domov.
a pre budúce dizajnérky otvorila prémiové štúdium interiérového dizajnu. Jej príbeh si môžte prečítat tu >>
Komentáre
  1. Jarka píše:

    Veľmi pekný a inšpirujúci článok…

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.