Deň 1
VÝBER FARIEB A VZOROV A PROBLÉMY S NIMI
- CHYBA č.1výber z malej vzorky
Výber farieb a celkové farebné zladenie interiéru je často veľkým orieškom pri zariaďovaní.
Ale pozor! Nikdy nevyberajte farbu podľa maličkej vzorky zo vzorkovníka. Môže to váš dojem z farby skresľovať a výsledný efekt môže byť nie práve príjemné prekvapenie.
Môj tip: pred kúpou vybratého odtieňa si svoj odtieň vyskúšajte na malej ploche steny. Môžete použiť tester so vzorkou farby (nie je samozrejme vo všetkých odtieňoch, iba v určitých základných), alebo si nechajte namiešať malú vzorku (väčšinou je to okolo 2-5 dcl).
Testery bývajú vo forme fixiek, túb, alebo malých kýblikov farieb.
Nikdy nevyberajte farbu v predajni, pod umelým svetlom. To tiež môže vzorku skresľovať.
Pri výbere farby je dôležité prirodzené svetlo, aké na farbu dopadá, takže v predajni so žiarovkami so žltým svetlom, alebo neónkami, môže vyzerať farba inak, ako na dennom svetle.
Farba na vertikálnej stene tiež vyzerá inak, ako farba na vodorovnej vzorke papiera v predajni.
A rozdiel je tiež v tom, akú štruktúru má stena. Inak sa bude svetlo odrážať z hladkej steny, inak z drsnej a inak z pololesklého papiera vo vzorkovníku.
Môj tip: Vzorkovník si zoberte na denné svetlo a tak z neho vyberajte farebný odtieň. Najlepšie je však dať si namiešať vzorku, alebo si hotovú vzorku vybratého odtieňa kúpiť.
A nezabudnite, že výrazné farebné odtiene na veľkej ploche pôsobia tmavšie a výraznejšie a svetlé farby pôsobia na veľkej ploche jemnejšie a svetlejšie.
Výber správnej farby môže byť proste umenie 😉
zopakujeme si to:
Chyba č 1:
* výber z maličkej vzorky
* výber farby pod umelým osvetlením
V každej predajni farieb nájdete vzorkovník farebných odtieňov, ale vzorky sú maličké a môžu teda výsledný efekt skresľovať. Preto sa snažte vždy vyskúšať najprv vzorku farby a najlepšie na konkrétnej stene, ktorú idete maľovať.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* kúpiť vzorku, alebo si ju dať namiešať
* vyberať farbu na dennom svetle
Skúška namiešanej vzorky na stene.
- CHYBA č.2nevhodný odtieň farby
S farbami treba narábať opatrne a vyberať ich veľmi obozretne.
Ak vyberáte na steny výraznejšiu farbu, tak ňou nikdy nemaľujte všetky steny. Vždy vymaľujte iba 1 stenu, aby farebná stena pekne vynikla. Kombinujte ju so svetlejším a jemnejším odtieňom. Neplatí to, ak maľujeme jemnými odtieňmi farieb. Tie môžeme použiť na všetky steny. Ale pri výrazných odtieňoch si dávajte na množstvo farby v interiéri pozor.
Môj tip:
V kombinácii s inou farbou (najlepšie svetlejšou) výrazná farebná stena pekne vynikne. Pokiaľ výraznou farbou vymaľujete všetky steny, tak farba nemá oproti čomu vyniknúť a miestnosť sa opticky zmenší.
Veľmi výrazné alebo veľmi sýte odtiene farieb, môžu citlivejším povahám začať časom prekážať (tzv. "liezť na nervy" ).
Toto pravidlo platí samozrejme aj pri tapetách a dekoračných stierkach, alebo kamenných obkladoch. Pri výrazných odtieňoch si dávajte na množstvo farby v interiéri veľký pozor. Už veľakrát som sa stretla s tým, že klienti mi sami potvrdili, že ak si vybrali napríklad ostrú červenú farbu na stenu, po čase ju museli premaľovať, lebo farba ich začala "rozčuľovať a znervózňovať".
Sýte a ostré odtiene pôsobia na veľkej ploche ešte intenzívnejšie, ako na malej vzorke.
Môj tip: pri výbere zo vzorkovníka si vyberte o niekoľko odtieňov svetlejšiu farbu. Na veľkej ploche bude aj tak hodne výrazná.
zopakujeme si to:
Chyba č 2:
* použijete sýtu farbu na celý interiér
* vyberiete veľmi ostrý odtieň farby
Všetky steny sú vymaľované marhuľovou farbou, takže žiadna stena nevynikne. Dokonca aj červená sedačka pri tejto kombinácii v miestnosti pôsobí nevýrazne.
Výraznou a sýtou farbou sú vymaľované všetky steny, dokonca aj strop a v tejto farbe je aj nábytok. Celá izba nejak "splýva" v tejto jednej farbe a oko sa nemá o čo zachytiť.
Sýte a tmavé farby v malom priestore pôsobia na citlivejších ľudí občas až ordinérne, alebo aj "klaustrofobicky", lebo priestor opticky zmenšujú.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* sýtou farbou vymaľovať iba jednu stenu
* pri výbere sa treba orientovať na jemnejšie odtiene
Výraznou a sýtou farbou je vymaľovaná iba jedna stena a tým pádom vzniká kontrast a táto stena môže lepšie vyniknúť.
Jemné odtiene farieb pôsobia príjemnejšie a pokojnejšie. Zvýrazniť priestor môžeme skôr nábytkom a doplnkami.
- CHYBA č.3veľké vzory v malých priestoroch
Ak neriešite priestor ako celok, ale oddelene (miestnosť po miestnosti), často sa stane, že si vyberiete v predajni podľa vás úžasné obklady, alebo tapetu. Krásna farba, krásny vzor, páčia sa vám... Ale už nedomyslíte, ako to bude v priestore vyzerať, keď sa priestor naplní nábytkom a doplnkami.
Najhoršie na tom bývajú malé priestory - takou klasikou sú panelákové kúpeľne. Ľudia sa predbiehajú vo vybratých vzoroch, listelách, mozaike, ale v konečnom dôsledku to na takej malej ploche vôbec nevyzerá dobre.
Prečo? Lebo čím väčší a výraznejší vzor použijete, tým ten vzor potrebuje viac vyniknúť a teda potrebuje sa "ukázať" vo väčšom priestore. A kúpeľňa je takým veľkorysým priestorom málokedy.
Môj tip:
Menej je viac. Takže veľké vzory vyberajte opatrne. Aplikujte ich iba do veľkých priestorov, tak, aby mali možnosť vyniknúť . Aby ste neurobili chybu, kombinujte ich vždy s jednofarebnými stenami.
Pokiaľ dáte do menšej kúpeľne veľký vzor, alebo pásy, či listely a pridáte tam skrinky, zrkadlo, zástenu, tak vzor nemôže vyniknúť, pásy a listely sú prerušované nábytkom a vo výsledku v kúpeľni nastáva dizajnový "chaos". Toto platí aj pre tapety s veľkým vzorom a pre všetky menšie miestnosti bytu.
Plus si k tomu spomeňte na tip č.2, že výrazné farby máme dávať iba na 1 stenu a kombinovať ich musíme s jemnejšou farbou. Taktiež výrazná vzorovaná tapeta krajšie vynikne, ak je na jednej stene a nie komplet v celej miestnosti.
Môj tip: Výrazný vzor kombinujeme vždy s jednofarebnou stenou. Čím menšia miestnosť, tým menej vzorov.
Inak vzor nemá ako vyniknúť. Priestor vyzerá plný, preplácaný a efekt, ktorý sme chceli výberom výrazného obkladu dosiahnuť sa stratí.
zopakujeme si to:
Chyba č 3:
* vzory na obkladoch prekryje nábytok
* vzorovú tapetu dáme na všetky steny
V kúpeľni je použitý vzorovaný obklad uložený do obdĺžnika, ale ten je prekrytý vaňovou zástenou.
Veľký a výrazný vzor na tapete vôbec nevynikne, lebo je založený nábytkom.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* v malých miestnostiach sa vyhýbajte veľkým vzorom
* výrazné vzory kombinujete s jednofarebnou stenou
Výraznejší vzor kombinujeme s jednofarebnými, alebo bielymi stenami. Vznikne kontrast ktorý nechá vzor vyniknúť. Dávame si pozor, aby nám nábytok a doplnky nerušili pohľad na vzor.
Menší a menej výrazný vzor pôsobí harmonickejšie a "neopozerá" sa tak rýchlo, ako veľký a výrazný vzor. Pri kombinácii s bielou stenou má možnosť tapeta vyniknúť.
- CHYBA č.4chýbajúca nadväznosť vzorov
Pri výbere vzorových materiálov (obklady, dlažba, podlaha), treba vždy vidieť viac, ako jeden kus. Keď vyberáme podlahu, či obklady a dlažbu a vidíme len malý kúsok, teda vzorku jednej lamely z plávajúce podlahy, alebo 1 kus dlažby, alebo obkladu, či iba určitú časť drevodekoru.
Keď sa však položí podlaha na väčšiu plochu, tak nás môže prekvapiť. Vyzerá úplne inak, ako na vzorke. Ako je to možné?
Niektoré dekory majú výraznú štruktúru, ale dekor na seba nenadväzuje.
Niekedy je celý dekor viacfarebný, alebo plochy dekoru majú časti rôznej farebnej intenzity. Na vzorke môže byť však práve iba výrez, ktorý zobrazuje len určitú časť celkového dekoru, či vzoru.
Po položení podlahy, alebo obkladu nás môže čakať nemilé prekvapenie, že celá plocha vyzerá akoby "rozsekane", vzor na materiáloch nenadväzuje. Viď. obrázky nižšie.
Môj tip:
Opýtajte sa predajcu, či má obrázok väčšej plochy (poprípade si ho nájdite na internete), alebo si požičajte celý balík podlahy, alebo obkladu a na skúšku si ho rozložte.
Pokiaľ si budete dávať vyrábať nábytok na mieru, tak treba upozorniť stolára (dobrý stolár to urobí automaticky), že chcete, aby vzor drevodekoru na všetkých viditeľných častiach nábytku pekne nadväzoval.
Na toto si dávajte pozor na všetkých dekoroch s veľkým, alebo výrazným vzorom, na dekoroch imitujúcich kameň, drevo alebo mramor.
zopakujeme si to:
Chyba č 4:
* vzor vidíte iba na 1 dlaždici, alebo lamele podlahy
* neviete dopredu, či vzor nadväzuje
Vzor imitujúci mramor na dlažbe na seba nenadväzuje.
NA ČO NESMIETE PRI VÝBERE ZABÚDAŤ:
Riešenie:
* opýtajte sa predajcu, či má obrázok, ako vyzerá dlažba, obklad, alebo podlaha na veľkej ploche
* ak sa dá, zistite, či vzor na seba v balení nadväzuje
Vzor drevodekoru na skrinkách na seba nenadväzuje. V tomto prípade by som volila radšej otočenie vzoru o 90°, teda aby išiel zvislo. Nepôsobilo by to tak rušivo, ako keď ide vodorovne a vzor na jednotlivých dvierkach je posunutý.
VRÁTIŤ SA NA HLAVNÚ STRÁNKU:
Zajtra vám e-mailom príde druhá lekcia kurzu.